Teknoloji

 • Toplamadığı bilgimiz kalmamış!
  on Temmuz 2, 2020 at 1:13 pm

  Sosyal medya kullanıcıları arasında son dönemde virüs gibi yayılan TikTok uygulaması, bu kez veri ihlali ile gündeme damga vurdu. Eskiden sildiğiniz uygulamalardan, izin vermeseniz de konum bilginizi öğrenmeye; panoya kopyalanan her türlü bilgiden, uygulamayı kullanmıyorken bile kamera ve mikrofonunuza erişmeye… Meğerse TikTok’un almadığı bilgi neredeyse kalmamış!

 • Trend oldu!
  on Temmuz 2, 2020 at 12:47 pm

  MHP Genel Başkanı Bahçeli ve parti yönetiminin sosyal medya hesaplarını “dondurma kararı” almasının ardından Twitter’da başlatılan hesap kapatma trendi hızla yayılıyor. Peki Twitter’de hesap nasıl kapatılıyor? Devre dışı bırakılan hesaplar nasıl tekrar aktif hale getiriliyor? 30 günlük süre geçince ne oluyor? İşte Twitter’da hesap devre dışı bırakma ile ilgili bilmeniz gerekenler…

 • Ne kadar sosyaliz?
  on Temmuz 2, 2020 at 10:22 am

  Türkiye’nin yeni bir yasal düzenleme hazırlığı yaptığı sosyal medyada son durumu ne? Hangi sosyal ağda Türkiye’den kaç kullanıcı var? Sosyal ağlar reklamdan ne kadar para kazanıyor? Türkiye bu platformlara ne kadar vakit, ne kadar para harcıyor? İşte Türkiye’nin sosyal medyadaki son durumu… Necdet Çalışkan’ın haberi…

 • WhatsApp ile saldırıyorlar!
  on Temmuz 1, 2020 at 3:24 pm

  Siber güvenlik kuruluşu Bitdefender Antivirüs, hacker grubu StrongPity’nin Türkiye ve Suriye’deki kurbanları hedef aldığını keşfetti. Grup, kullandığı saldırı tekniği ile WhatsApp, Ccleaner, Recuva ve TeamViewer gibi yazılımları yüklemeye çalışan kullanıcıların bilgisayarlarına giriş yapıyor ve bulaştığı bilgisayardaki dosyaları toplayıp dışarıya gönderiyor. 

 • iPhone’lara zam!
  on Temmuz 1, 2020 at 12:46 pm

  Apple Türkiye’de iPhone fiyatlarında yeni bir artışa gitti. En pahalı iPhone modelinin fiyatı 16 bin 349 TL’ye çıktı. Yapılan zamlar iPhone ile de sınırlı kalmazken, MacBook Air, Mac Pro, iPad, Apple Watch ve AirPods da fiyat artışlarından nasibini aldı. İşte model model zamlı iPhone fiyatları ve Apple ürünleri…

 • Ekstreyi kestiler!
  on Temmuz 1, 2020 at 12:44 pm

  Bu haber, bankada hesabı olanları, kredi kartı kullananları, internet veya mobil bankacılık uygulamalarını kullananları ve de bankaların çağrı merkezlerini arayanları yakından ilgilendiriyor. Bugünden itibaren yürürlüğe giren yönetmelik ile artık bankalar size ekstre, dekont veya hesap özeti gibi bilgilendirmeleri SMS veya e-posta yoluyla yapamayacak. Çağrı merkezlerinde anne kızlık soyadını soramayacak… Necdet Çalışkan’ın haberi…

 • İş Bankası WBS ile işbirliğine gitti
  on Temmuz 1, 2020 at 12:30 pm

  MEB onaylı e-ticaret ve e-ihracat okulu Worldef Business School (WBS), Türkiye İş Bankası ile yeni bir işbirliğine imza attı. Bankanın Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile imzaladığı protokol kapsamında WBS’nin online e-ticaret ve e-ihracat eğitim paketi Worldef Prime ihracatçılara yüzde 50 indirimle sunulacak.

 • 90 milyar dolarlık protesto!
  on Temmuz 1, 2020 at 12:27 pm

  ABD Başkanı Trump’ın nefret söylemi içeren paylaşımlarına izin veren Facebook’a karşı başlatılan reklam boykotu çağrısında yanıt veren şirketlerin sayısı Coca-Cola, Unilever, Honda, Ford, Best Buy ve en son Starbucks işe 120’yi aştı. En az bir ay Facebook ve platformlarına reklam vermeyeceklerini duyuran bu şirketlerin tepkisi, 90 milyar dolarlık bir fitili de ateşledi.

 • TikTok uygulaması kullananlar dikkat!
  on Temmuz 1, 2020 at 11:18 am

  TikTok uygulaması kullanıcıları bugüne büyük bir şok iddia ile uyandı. Çinli video sitesi TikTok, veri ihlali skandalıyla gündeme geldi. Kaydetmekten, paylaşmaya; gözetlemekten, kopyalamaya veri ihlali iddia ediliyor. TikTok uygulaması kullananlar ne yapacaklar?

 • Bu hataları yapmayın!
  on Haziran 30, 2020 at 9:51 am

  Koronavirüs nedeniyle kalabalık ortamlara daha az girmeye özen gösteren tüketiciler bu nedenle market alışverişlerini de toplu yapmayı tercih ediyor. Ancak toplu şekilde alınan yiyeceklerin buzdolaplarında tazeliğini koruyarak uzun süre muhafaza edilebilmesi için bazı noktalara dikkat etmek de gerekiyor. İşte yiyecekleri doğru şekilde depolamak isteyenlerin yapması ve kesinlikle yapmaması gerekenler…

 • ‘Korona’ ile hedef tahtası oldu!
  on Haziran 30, 2020 at 7:52 am

  Türkiye’de bu yıl akıllı telefonlara yönelik saldırıların sayısı karantina döneminde yaşanan dikkat çekici artışla 160 bine dayandı. Kullanıcıların Covid-19 dolandırıcılıklarına karşı dikkatli olması gerektiğini belirten güvenlik uzmanları, “Özellikle Türkiye gibi, bankacılığı hedef alan zararlı yazılımların sık görüldüğü bölgelerde buna özen gösterilmeli” uyarısı yaptı.

 • MobilDeniz için el sıkıştılar
  on Haziran 29, 2020 at 1:25 pm

  DenizBank, mobil bankacılık uygulaması MobilDeniz ile sunduğu ürün ve hizmetlerin daha erişilebilir hale getirilmesini sağlamak için 20’den fazla ülkede faaliyet gösteren dijital dönüşüm kuruluşu Commencis ile iş birliği gerçekleştirdi. 

 • Telefonunuz çalınırsa…
  on Haziran 29, 2020 at 11:30 am

  Elimizden düşmeyen akıllı telefonlar hem maddi olarak değeri hem de içinde bulunan kişisel bilgi ve belgelerimiz açısından kritik öneme sahip. Peki ya telefonunuz kaybolursa veya çalınırsa… İşte telefonu çaldırmanın neden olacağı yıkımı hafifletmenin yolları…

 • Whatsapp’ın yerini alacak
  on Haziran 27, 2020 at 8:35 am

  HAVELSAN, başta yurt içi ve dışında operasyonlar yürüten güvenlik güçleri olmak üzere kamu için “yüksek gizlilik” ve “güvenli haberleşme” olanağı sunan “İLETİ” adı verilen bir sistem geliştirdi. WhatsApp’ın yerini alacak bu sistem, cep telefonuna yüklenecek. Güvenlik güçleri, internet üzerinden sesli görüşebilecek; mesajlaşabilecek. Böylece, kritik öneme sahip veri ya da bilgi başka bir ülkenin kontrol sahasından çıkacak. Sistemin, testleri tamamlandı. Başarı sağlandı. Tanıtımının kısa süre içinde yapılması bekleniyor.

 • ‘Cep’ten Göbeklitepe’yi gezdirecek
  on Haziran 26, 2020 at 11:50 am

  Mobil seyahat uygulaması Piri, dünyanın bilinen en eski tapınaklarına ev sahipliği yapan Göbeklitepe ve Şanlıurfa turlarını kullanıcılarla buluşturdu. Piri’nin bu iki yeni sesli turuyla, Göbeklitepe ve Şanlıurfa dünyanın her yerinden akıllı telefon uygulaması üzerinden sesli ve görüntülü olarak keşfedilebilecek.

 • ‘Zeka Gücü’ne Londra’dan ödül
  on Haziran 26, 2020 at 11:10 am

  Turkcell iş ve pazarlama dünyasının prestijli projelerinin değerlendirildiği The Loyalty Magazine Awards’dan ödülle döndü. Turkcell’in sosyal sorumluluk projelerinden Zeka Gücü, En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk Girişimi kategorisinde büyük ödülün sahibi oldu.

 • Bu kulaklık mikropları temizliyor!
  on Haziran 26, 2020 at 9:29 am

  Güney Koreli teknoloji markası LG, yeni kablosuz kulak içi kulaklıklarını tanıttı. Araştırmalara göre kulak içi kulakların mutfak kesme tahtasından daha fazla bakteri barındırdığını belirten LG’nin yeni UVnano kılıflı LG TONE Free HBS-FN6 kablosuz kulaklığı, şarj ederken mikropları da yok ediyor.